شافعی خبر داد

واگذاری امور 5 گمرک کشور به بخش خصوصی

۱۹ آذر ۱۳۹۸ کد خبر : 2464
دنیای اقتصاد- در حاشیه جلسه مشترک سه کمیسیون اتاق بازرگانی خراسان رضوی، از رئیس اتاق ایران درباره پیشنهادش به وزیر اقتصاد درباره واگذاری 5 گمرک به بخش خصوصی پرسیدیم.

غلامحسین شافعی به خبرنگار ما گفت: واگذاری امور گمرکات مرزهای ایران با افغانستان، آسیای میانه و عراق موضوعی بود که با وزیر اقتصاد در میان گذاشتیم و درباره آنها به توافق رسیدیم و مرز دوغارون هم در زمره آنهاست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه امور در 5 گمرک توسط بخش خصوصی انجام میشود، اظهار کرد: منظور ما، عملیات غیر حاکمیتی گمرکهاست که امکان واگذاری به بخش خصوصی را دارد و قرار است با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای استقرار آخرین تجهیزات مدرن اتفاق بیفتد و این بخش از تکنیکهای روز برای مکانیزه کردن گمرکات مرزی استفاده کند.

رئیس اتاق ایران درباره اینکه آیا امکان توافق بخش خصوصی با طرف مقابل در گمرکات برای در اختیار گذاشتن امکانات وجود خواهد داشت، میگوید: این امکان در برخی موارد هست؛ مثلا وقتی ما دستگاه ایکس ری داریم، طرف مقابل هم استفاده کند که معطلی کامیونها کاهش یابد. این توافقات در مرزها قابل انجام است و مهم، تهیه ابزار جدید برای سرعت بخشیدن به گمرکات مرزی است. البته این پروژه ای نیست که کمتر از دو سه سال به طور کامل انجام شود اما از همان ابتدا که تجهیزات مستقر است، آثاری میگذارد و برای آینده هم برنامه ریزی اصولی صورت میگیرد. 

وی درباره برنامه های وزیر راه و شهرسازی برای ناوگان حمل و نقل کشو هم تصریح کرد: آقای اسلامی برای توسعه حمل و نقل ریلی و بهسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل برنامه هایی دارد. ایشان قراردادهایی را با کشورهای آسیای مرکزی دنبال میکند تا به نوعی در حوزه ترانزیت رفت و آمد متقابل داشته باشیم و اگر در اجرای این برنامه ها موفق شوند و به لحاظ مالی دچار مشکل نشوند، تغییرات خیلی خوبی صورت خواهد گرفت.

 

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۱۹ آذر ۱۳۹۸, ۱۰:۴۱


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها