رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد تشریح کرد

آثار تحولات اخیر بر اقتصاد خراسان

۲۳ دی ۱۳۹۸ کد خبر : 2490
دنیای اقتصاد- ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و واکنشهای جهانی و منطقه ای به آن باعث شده تا نظرات و کارشناسیهای مختلفی از وضعیت پیش روی اقتصاد ایران مطرح شود. اما آنچه اقتصاد خراسان رضوی را متاثر از این موضوع میکند، واکنش کشورهای هم مرز با این استان و انتقام سخت و احساسی است که در مردم مناطق میزبان پایگاه های امریکایی از جمله افغانستان به وجود آورد. از جمله این واکنشها ابراز همدردی گروه های افغانستانی از جمله طالبان بود که برخی کارشناسان معتقدند این موضوع بر امنیت راه ها و بازرگانان ایرانی در آینده و متعاقب آن علاقه مندی مردم افغانستان به کالاهای ایرانی اثرگذار خواهد بود.

در اینباره پای صحبتهای محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد که سابقه خدمت در سپاه پاسداران و همرزمی با شهید شوشتری را دارد، نشستیم؛ او میگوید: مردم دو کشور به یکدیگر علاقه و نیاز دارند و از هم دفاع میکنند و در کنار هم خواهند بود و ترور سردار سلیمانی قطعا همدلی بین مردم را افزایش داده و بر مراودات اقتصادی هم آثار مثبتی میگذارد.

وی خاطرنشان میکند: اگر دولت این کشور اجازه دهد، یقینا تمام مردم افغانستان از جمله طالبان که آنها هم مسلمانان افغانستانند و در آنجا زندگی میکنند، تمایل دارند که بازارشان با بازار جمهوری اسلامی همکاری کند اما از شواهد پیداست که دولت تحت حمایت امریکا در افغانستان اجازه اینکار را نمیدهد.

با وجود اتفاقات اخیر، اقتصاد ایران و خراسان تنزلی نخواهد داشت

وی در بخش دیگری از صحبتهایش به آثار شهادت سردار سلیمانی بر اقتصاد ایران اشاره و اظهار میکند: اقتصاد ما به مرز داشته های مقاومتی رسیده و متکی به خود است؛ لذا حتی اگر هم جنگ بشود که امیدوارم این اتفاق نیفتد، وضعیت اقتصاد ایران و خراسان پایینتر از این حد نخواهد بود.

روشنک اذعان میکند: این اتفاق تاثیر منفی بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت زیرا اقتصاد ما به آخرین ظرفیت توان بومی رسیده و به مرزی رسیده ایم که از آن پایینتر وجود ندارد. بنابراین این حوادث تاثیری بر واردات، صادرات، تولید، تبادلات ارز و اقتصاد ما نخواهد داشت. ما امروز هیچ وابستگی به توانهای خارجی مثل درآمد حاصل از فروش نفت نداریم، صادرات ما به کشورهایی انجام میشود که در صورت بروز جنگ باز هم روند آن ادامه می یابد و واردات هم از نقاطی که الان انجام میشود، تداوم خواهد داشت. ارز را هم به مانند الان میتوانیم خارج کنیم؛ بنابراین این اتفاقات تاثیر منفی بر اقتصاد ما ندارد.

وی معتقد است مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی تاثیری مثبت بر اقتصاد کشور خواهد داشت؛ روشنک میگوید: از این جهت که مردم در این مراسم  وفاق ملی را درک کردند و جهان حضور مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی و سربازان وطن را به چشم خود دید. جنبه مثبت بدرقه سردار سلیمانی بسیار اثرگذار است و خیلیها که میترسیدند و حاضر به سرمایه گذاری در ایران نبودند، بعد از این حضور میلیونی، با تمام وجود به میدان آمدند. در بدرقه شهید سلیمانی دنیا و مردم ایران یقین کردند که این نظام و انقلاب متکی به خود است و مردم نظام و انقلاب را دوست دارند و با وجود همه سختیها پای ان هستند و این اعتماد، اقتصاد را رونق میدهد.

 

 

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۲۳ دی ۱۳۹۸, ۱۳:۱۶


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها