رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد

افزایش نرخ پروانه های ساختمانی قابل توجه نیست

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر : 2508
دنیای اقتصاد- رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد گفت: افزایش نرخ پروانه های ساختمانی شهر نسبت به قیمت ساختمان قابل توجه نیست.

احمد نوروزی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران درباره مصوبه به روز رسانی عدد پی در پروانه های ساختمانی گفت: زمانی که در شهر مشهد آغاز به کار کردیم روزانه 3 میلیارد تومان هزینه داشتیم و امروز هزینه نگهداری شهر به روزانه 5 میلیارد تومان رسیده است. نکته ای که اکثرا بر آن مانور می شود این است که حقوق شهرداری باعث افزایش قیمت می شود. اما تراکمی که شهرداری می فروشد برای هر متر 1 میلیون و 300 هزار تومان است؛ بنابراین عددی که افزایش پیدا می‌کند، نسبت به قیمت ساختمان مبلغ قابل توجهی نیست.

وی ادامه داد: شهرداری باید به ازای  تراکمی که می فروشد سرانه ها را تغییر دهد. فروش تراکم کار بسیار اشتباهی است که هزینه های تحمیلی آن بیش از هزینه های دریافتی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد در بخش دیگری از سخنانش به افزایش هزینه های نگهداری شهر اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر همه هزینه های نگهداری از شهر افزایش یافته و طبیعتا ما هم مسائل مرتبط با حقوق شهرداری را باید متناسب با این شرایط تعدیل کنیم.

نوروزی در رابطه با بافت پیرامون حرم هم عنوان کرد: در این رابطه اختلاف نظرهایی وجود دارد که این اختلافات به دلیل اهمیت بالای این موضوع است. زمانی که بازسازي بافت پیرامون حرم آغاز شد، رئیس وقت دادگستری اعلام کرد که 70 درصد ناهنجاری های استان در مشهد اتفاق می افتد و حدود 60 درصد از این ناهنجاری ها در بخش بافت پیرامون حرم است.

رئیس کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: دیدگاه افراد مدرن و سنت گرا در این رابطه باعث اختلاف شده که باید در صدد رفع آن بر آییم.

نوروزی تاکید می کند: ما معتقدیم که باید طرح های پیرامون حرم هر 20 سال بازنگری شود و در این امر باید حقوق سرمایه گذاران این بخش به خوبی حفظ شود. وی با بیان اینکه یکی از آفت های بافت پیرامون حرم، وجود اختلاف نظرهاست تصریح کرد: شورای پنجم همواره احیای بافت های پیرامون حرم را در دستور کار خود قرار داده و رویکرد ما این است که مردم بومی را در این منطقه حفظ و کسانی که از این منطقه جدا شدند را بازگردانیم.

وی با اشاره به اهمیت عنصر شفافیت برای شورای پنجم گفت: بر این باوریم که عنصر اصلی یک فعالیت، شفافیت است؛ در واقع شفافیت در امور لازمه هر قادامو سلامت آن است و ما بر این اصرار داریم که اطلاعات را در دسترس عموم قرار دهیم.

نوروزی در رابطه با مصوبه افشاکنندگان (سوت زنی)، تصریح کرد: آمارهای موجود در این زمینه از شهرداری قابل استخراج است و اگر تاکنون کسی در این رابطه اقدامی انجام داده اما اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفته، می تواند پیگیری لازم را انجام دهد.

 

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۱۴ بهمن ۱۳۹۸, ۱۲:۴۸


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها