ناظر گمرکات خراسان رضوی:

زیرساخت‌های گمرکی راه آهن خواف- هرات مهیا نیست

۶ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر : 2662
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- کمتر از دو ماه از افتتاح راه آهن خواف- هرات می‌گذرد؛ پروژه‌ای که قرار است با تکمیل شدن، نقش مهمی در تجارت بین دو کشور ایفا کند. اما با وجود افتتاح این راه آهن و صادرات 4 محموله به افغانستان و واردات 2 محموله از این کشور تا امروز، زیرساخت‌های گمرکی مهیا نشده و ساختمان گمرک هم در حال ساخت است.

امید جهانخواه، ناظر گمرکات خراسان رضوی در نشستی خبری به مناسبت روز گمرک در این باره گفت: هنوز زیرساخت‌های مرز شمتیغ در شهرستان خواف برای صادرات و واردات کالا از طریق راه آهن خواف- هرات مهیا نیست و ساختمان گمرک در آنجا در حال ساخت است؛ با این حال طی چند ماه اخیر چهار محموله از طریق مسیر ریلی شمتیغ به افغانستان صادر و ۲ محوله از آن کشور وارد شده است.

جهانخواه افزود: استقرار و راه اندازی سامانه جامع گمرکی در مرز شمتیغ قدری زمان‌بر است و امیدواریم گمرک خواف تا پایان سال راه‌اندازی شود. تقاضای ما استقرار ایکس ری و باسکول ریلی در این گمرک است تا روند ورود و خروج محمولات به خوبی صورت گیرد.

صادرات 2250 تن کالا در 10 ماهه امسال

ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره میزان صادرات کالا در 10 ماهه امسال اظهار کرد: طی ۱۰ ماهه امسال ۲هزار و ۲۵۰ تن کالا به ارزش یک‌میلیارد و ۱۵۰میلیون دلار از گمرکات خراسان رضوی صادر شد که عمده آن زعفران، مصنوعات پلاستیکی، مقاطع فلزی، مواد خوراکی، میوه و تره بار بود و کشورهای افغانستان، ازبکستان، عراق و ترکمنستان عمده مقاصد کالاهای صادراتی استان را تشکیل دادند و با وجود این که صادرات کالا از خراسان رضوی به ازبکستان از طریق مسیر ترکمنستان با محدودیتهایی مواجه بوده اما همچنان کشور ازبکستان جزء چهار کشور نخست طرف تجارت گمرکی خراسان رضوی در سال جاری بوده است.

جهانخواه ادامه داد: بیشترین رشد صادراتی کالا از خراسان رضوی طی ۱۰ ماهه امسال به کشورهای چین، اسپانیا، عمان، هلند ماکائو و آلمان بوده است. در این مدت صادرات زعفران در بسته‌های بیش از ۳۰ گرم ۲۴ درصد، مقاطع فلزی پنج درصد، رب گوجه فرنگی ۵۰ درصد، منسوجات ۶ هزار درصد، سیب زمینی، مصالح ساختمانی و پیه صنعتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته اما صادرات پسته ۲۱ درصد، سیب درختی ۳۴ درصد، زعفران در بسته‌های ۱۰ تا ۳۰ گرم ۲۷ درصد و ظروف شیشه ای ۲۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی میزان صادرات ریلی طی۱۰ ماهه نخست امسال را ۳۰هزار واگن با احتساب هر واگن به وزن ۶۰ تن ذکر و بیان کرد: ارزش کل صادرات ریلی خراسان رضوی در این مدت ۱۵۰میلیون دلار است که ۸۵ درصد آن از مرز سرخس انجام می‌گیرد.

واردات 145هزار تن کالا به خراسان رضوی

ناظر گمرکات خراسان رضوی درباره میزان واردات کالا در 10 ماهه امسال هم اظهار کرد: طی ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۴۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۱۱ میلیون دلار به خراسان رضوی وارد شده که عمده کالاهای وارداتی لوازم و قطعات الکترونیک، کود و مواد شیمیایی، انواع اسانس، مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید، مصالح ساختمانی و لوازم تولید مورد مصرف در خودرو بوده است. امارات متحده عربی، ازبکستان، چین، ترکیه، هند، کره جنوبی و آلمان بیشترین مبدا کالاهای وارداتی به خراسان رضوی طی ۱۰ ماهه امسال بوده‌اند و در این مدت واردات کالا از کشورهای تایوان، عراق و ازبکستان به خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

افزایش 100درصدی پرونده‌های قاچاق کالا

جهانخواه در بخش دیگری از این نشست به افزایش تعداد پرونده‌های قاچاق کالا در گمرکات اشاره و ابراز کرد: طی ۱۰ ماهه نخست امسال ۵۷۸ پرونده قاچاق کالا و ارز در گمرکات استان تشکیل شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافته و ۹۵ درصد از پرونده‌های مربوط به کشفیات کالا و ارز قاچاق در گمرکات خراسان رضوی مربوط به مرز دوغارون است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیتهای اعمال شده در تبادلات تجاری خراسان رضوی با کشورهای همسایه یا تکمیل نشدن امکانات مرزی هم اینک هزار و ۴۴۰ دستگاه کامیون در مرز دوغارون، ۱۱۵ دستگاه در مرز سرخس و ۸۰ دستگاه در مرز لطف آباد متوقف و در انتظار برای عبور از مرز هستند که با گشایش مرز باجگیران و افزایش خدمات گمرکی افغانستان از میزان توقفهای کامیونی در پشت مرزهای استان کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به بخشنامه‌ صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آبان ماه مشکلات قانونی ترخیص کالاها به ویژه مواد اولیه و ماشین آلات بخش تولید در گمرکات استان خراسان رضوی برطرف شد و رسوب این نوع کالاها به شدت کاهش یافت به طوری که میزان بسیار کمی کالای رسوبی در گمرکات استان وجود دارد.

جهانخواه اضافه کرد: هم اینک نزدیک به هفت هزار تن کالا در گمرکات استان خراسان رضوی وجود داد که هنوز مهلت قانونی آنها برای ترخیص از گمرک به پایان نرسیده است که با دریافت اسناد یا تبادل پول و گرفتن ارز ترخیص خواهند شد.

 

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۶ بهمن ۱۳۹۹, ۱۰:۵۶


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها