لزوم تجدیدنظر در سهم خراسان رضوی از بودجه

۱۲ دی ۱۴۰۰ کد خبر : 2801
دنیای اقتصاد- رئیس اتاق بازرگانی ایران و مشهد بر ضرورت تجدیدنظر در جایگاه خراسان رضوی در لایحه بودجه 1401 تاکید کرد.

 

غلامحسین شافعی درباره جایگاه خراسان رضوی در رتبه پنجم بودجه‌بندی استان‌های کشور به خبرنگار ما گفت: وضعیت خراسان رضوی چه به لحاظ جمعیت و چه وسعت با سایر استان‌ها متفاوت است. علاوه بر آن، سهم استانهای دیگر از تولید ناخالص داخلی کشور بسیار بیشتر از خراسان است. بخش عظیمی از صنایع دولتی در دیگر استان‌ها مستقر است و خراسان از چنین مزیتی برخوردار نیست. همچنین، خراسان رضوی به لحاظ درآمدی در جایگاهی پایین‌تر و بالعکس از لحاظ هزینه، بالاتر از سایر استان‌هاست. لذا بایستی در خصوص جایگاه این استان در لایحه بودجه 1401 تجدیدنظر شود.

شافعی درباره پیشنهاد حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه هم تصریح کرد: برقراری ارز ترجیحی در اقتصاد از همان ابتدا کار بسیار اشتباهی بود. بخش خصوصی در این زمینه نظر خود را از همان ابتدا اعلام کرد، آن زمان تفاوت زیادی میان ارز 4200 تومانی و ارز آزاد وجود نداشت؛ چنان‌که ارز آزاد در آن زمان 5 تا 6 هزار تومان بود و حاکم شدن این ارز بر زندگی و معیشت مردم تاثیری نداشت و تنها دستاوردش رانت و فساد بود. در وضعیت کنونی که تورم بالاست و قیمت ارز آزاد هم تفاوت بسیاری با ارز ترجیحی دارد، اگر دولت برنامه لازم را داشته باشد و همزمان با حذف ارز 4200 تومانی، از قشر کم‌برخوردار حمایت کند، این اقدام بسیار مطلوب است تا مردم تحت فشار بیشتری قرار نگیرند. قطعا این مهم در بلندمدت برای اقتصاد کشور مطلوب است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره افزایش دو سال به سن بازنشستگی در لایحه بودجه 1401 هم اظهار کرد: در حال حاضر قشر جوان تحصیل‌کرده زیادی در کشور وجود دارد که جویای کارند. لذا نیاز به استفاده از جوانان با انگیزه برای اداره کشور بیش از پیش احساس می‌شود و افزایش سن بازنشستگی از 60 به 62 سال چندان منطقی نیست.

شافعی درباره افزایش 10درصدی حقوق کارگران در لایحه گفت: همواره میان افزایش حقوق و بالا رفتن نرخ تورم، کفه نرخ تورم سنگینی می‌کند و به همین دلیل افزایش حقوق نمی‌تواند رفاه نسبی را برای افراد ایجاد کند؛ چراکه بیش از افزایش حقوق، تورم تغییر می‌کند. از سوی دیگر، قشر کارگر و کارمند تحت فشار زیادی هستند و درآمد این اقشار کفاف مخارج زندگی‌شان را نمی‌دهد.

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۱۲ دی ۱۴۰۰, ۱۱:۵۱


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها