الزامات بهره‌برداری از شهرک صنعتی شماره 5 مشهد

۲۳ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر : 2814
اصولا در ایجاد بستر توسعه و به ویژه توسعه صنعتی و معدنی در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور دولت‌ها نقش اساسی دارند و اگر چنانچه به تکالیف خودشان عمل نکنند توسعه کمرنگ خواهد شد. نقش دولت‌ها بسترسازی و فراهم کردن زیرساخت‌هاست که بخش خصوصی دسترسی به آن ندارد به طور نمونه فراهم کردن زمین، آب، برق، جاده، تسهیلات ارزان قیمت، مراودات بانکی، قوانین و مقررات مناسب و مشوق سرمایه‌گذاری و... از وظایف و ماموریت‌های حاکمیت است.

در هرشکل یکی از موانع کسب و کار در مشهد محدویت‌های زمین در شهرک‌های صنعتی است. مشکل زمین در قالب کسب و کارهای کوچک و متوسط در برخی از شهرک‌ها از جمله چناران، کلات، فریمان، سبزوار، قوچان فرآوری صنایع غذایی و خیام تا حدودی برطرف شده است؛ اما کماکان در مشهد و چناران این محدودیت‌ها به روال گذشته باقی مانده است به‌طوری‌که شهرک صنعتی توس ظرفیت خالی ندارد و شهرک ماشین‌سازی هم که حدود ده سال است مصوبه دولت وقت برای استقرار واحدهای دانش بنیان و فاقد آلاینده و کم آب‌بر دارد. تاکنون مصوبه اجرا نشده است هرچند در دبیرخانه شورا به توافقاتی رسیده‌ایم.

ایجاد شهرک صنعتی شماره ۵ مشهد فرصت مناسبی برای استقرار واحدهای صنعتی است. ایین شهرک در ۲۸ کیلومتری مشهد- فریمان قرار گرفته و دارای سند ثبتی در ۳ فاز است و برای ایجاد هزار و 200 هکتار مجوز هیات دولت را اخذ کرده و حتی نیازمند گرفتن مجوز از دستگاه‌های مربوطه نظیر محیط زیست است و با توجه به ظرفیت و فرصتی که فراهم آمده باید این بحث را مغتنم بدانیم.

فرآیند توسعه شهرک شماره ۵ در دستور کار قرار دارد و نیاز است با کمک دستگاه‌های مربوطه این مهم محقق شود. ایجاد تا ۵هزار هم تایید توسعه را اخذ کرده است ولی برای این روند توسعه به ۵هزار هکتاری چنین زیرساختی به توسعه بهتر مراکز تولیدی و صنعتی در استان کمک خواهد کرد و بعضی محدودیت‌هایی که در شهرک‌های موجود به لحاظ زمین ایجاد شده، با ایجاد چنین ظرفیتی تا حدی مرتفع می‌شود. در حال حاضر در خصوص تامین بعضی زیرساخت‌ها برای این شهرک، دغدغه‌هایی وجود دارد.

مشکلات در حوزه زیرساخت‌ها به شرح زیر سبب شده بهره‌برداری از شهرک صنعتی شماره ۵ مشهد بسیار زمان‌بر شده و برای استقرار واحدهای صنعتی زمینه‌های لازم فراهم نشود:

۱- ارزیابی زیست‌محیطی جهت فاز توسعه شهرک و اختلاف نظرها ناشی از چگونگی اخذ مجوز دولت برای توسعه

۲- موضوع تامین زیرساخت برق در رابطه با عدم اجرای خط فشار قوی توسط شرکت توزیع برق مشهد و شبکه فشار متوسط

شهرک که با اعلام آمادگی برق مشهد برطرف شده است.

۳- موانع ناشی از عدم اقدام نهایی شرکت آب منطقه‌ای خراسان جهت تامین آب شهرک از دو طریق

الف) حفاری چاه و انتقال آب به شهرک

ب) اجرای خط انتقال آب از محل تصفیه خانه آب شماره ۳ سد دوستی

ت) عدم ارائه برنامه زمان‌بندی توسط شرکت گاز استان در رابطه با اجرای ایستگاه 65 جهت تامین گاز مورد نیاز شهرک

۴- وجود معارضین مشکل اصلی شهرک صنعتی شماره ۵ مشهد معارضین آن بوده است که از اواخر سال ۹۷ مانع از اجرای پروژه‌های عمرانی شده‌اند و در این خصوص مذاکراتی نیز با وکیل معارضین در دادسرای ناحیه ۴ مشهد و همچنین جلسه‌ای با فرماندار و بخشدار رضویه صورت گرفت است.

به هر ترتیب موضوع در دبیرخانه شورا و شورای گفت‌وگو مطرح و تصمیمات زیر اتخاذ شد. در خصوص تامین آب شهرک صنعتی مشهد ۵ از محل آب‌های زیرزمینی مقرر شد شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی ظرف حداکثر یک هفته نسبت به مشخص کردن مقدار تخصیص آب برای جابه‌جایی چاه در حال ساخت شهرک در کمیته مدیریت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای مصوب کرده تا شرکت شهرک‌ها بر اساس آن نسبت به در خواست جابه‌جایی یا کف‌شکنی چاه اقدام کند.

در ارتباط با تامین آب شهرک صنعتی مشهد ۵ از محل تصفیه خانه آب شماره ۳ سد دوستی مقرر شد پیگیری‌های لازم توسط آب منطقه‌ای و شرکت شهرک‌ها صورت پذیرد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در خصوص تخصیص اعتبار برای اجرای پروژه خط انتقال آب به طول حدود ۱۰ کیلومتر توسط شرکت آب منطقه‌ای تسریع شود.

پیرامون تامین گاز مورد نیاز شهرک شماره ۵ توافق شد شرکت گاز خراسان رضوی نسبت به تایید طراحی شبکه داخلی 60 پوند شهرک صنعتی شماره ۵ که توسط شرکت شهرک‌ها ارائه خواهد شد، اقدام کرده و همزمان با شروع عملیات اجرایی شبکه داخلی توزیع گاز ۶۰ پوند توسط شرکت شهرک‌ها، شرکت گاز خراسان رضوی هم نسبت به اجرای ایستگاه 605 و ایستگاه‌های ۲85 و خطوط تغذیه اقدام کند تا همزمان با گازدار شدن ایستگاه‌ها شبکه داخلی شهرک نیز گاز دار شود البته حسب تقاضای شرکت گاز مقرر شد فرایند اقدام اجرایی در جلسه دیگری مطرح شود.

در خصوص تامین برق مورد نیاز شهرک شماره ۵ مشهد اعلام شد که مشکل خاصی وجود ندارد آماده اجرای عملیات است.

علی اکبر لبافی، رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۲۳ بهمن ۱۴۰۰, ۱۶:۱۶


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها