مراکز اقامتی به حضور مسافران و رونق گردشگری در تعطیلات نوروزی امیدوارند

فرصت رونق هتل‌های مشهد

۲۳ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر : 2829
دنیای اقتصاد، بهناز رحیمیان- گردشگری یکی از آسیب‌پذیرترین صنایع جهان در بیش از دو سال از آغاز پاندمی کرونا بوده و قطعا حرفه هتلداری، رکن اساسی صنعت گردشگری بیشترین خسارات ناشی از این بیماری را در تمام دنیا، تجربه کرده است. مشهد با وجود حرم رضوی به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری مذهبی ایرانیان و شیعیان جهان هم از آسیب‌های طوفان کرونا در این سال‌ها بی‌نصیب نبوده و خسارت بیش از 2500میلیارد تومانی به هتلداران این شهر، بسیاری از هتل‌ها را به تعطیلی و آستانه ورشکستگی کشاند. حالا در آستانه سومین نوروز کرونایی، با ایجاد مصونیت نسبی با واکسیناسیون درصد زیادی از جامعه و همچنین تصمیم‌گیری‌ها از سوی ستادهای ملی و استانی کرونا، محدودیت‌‌های سفرها کاهش یافته و امید این می‌رود در تعطیلات نوروزی 1401، رونق دوباره به هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی مشهد برگردد.

 

اما آنچه مسلم است پاندمی کرونا پایان نیافته و در هفته‌های پایانی اسفند از پیک ششم این بیماری گذر خواهیم کرد؛ بنابراین بازگشایی هتل‌ها و مراکز اقامتی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

پیش‌بینی حضور میلیونی زائران در مشهد

 حضور در جوار حرم امام رضا(ع) در لحظه تحویل سال نو، یکی از سنت‌های ایرانیان در آغاز سال است. از این رو پیش‌بینی می‌شود امسال زائران بسیاری از سراسر کشور پیش از تحویل سال خود را به مشهد و حرم رضوی برسانند.  

به گفته حجت گنابادی‌نژاد، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، در دو سال گذشته در فرصت تحویل سال نو و تعطیلات نوروزی به دلیل شرایط کرونایی امکان حضور زائران و مردم در مشهد به مانند گذشته فراهم نبود و با اعمال محدودیت‌های بهداشتی جمعیت کثیر مشتاقان از این فیض محروم شدند.

وی پیش‌بینی می‌کند که با توجه به فراگیری واکسیناسیون و مهار شیوع کرونا در مقایسه با دوسال قبل، طبق مصوبات ستاد کرونا شاهد جمعیت زیادی از زائران در تعطیلات آغاز سال جدید در مشهد باشیم.

گنابادی‌نژاد در توصیه‌هایی به زائران، مهمترین نکته حائز اهمیت را توجه به الزامات ستاد کرونا برای سفر مانند انجام واکسیناسیون می‌داند و معتقد است با توجه به اینکه اقامت اهمیت زیادی در مدت حضور در مشهد برای زائران دارد، مسافران قبل از سفر هماهنگی لازم را داشته باشند.

 

ایجاد کمیته اسکان و رفاه

به گفته یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، با توجه به اوضاع بهتر همه‌گیری کرونا نسبت به دو سال گذشته با واکسیناسیون عمومی و تصمیمات ستاد استانی کرونا مبنی بر تعطیل نشدن سفرهای نوروزی، یکی از برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی، ایجاد کمیته اسکان و رفاه در قالب خدمات سفر استان است.

بیدخوری درباره وضعیت واحدهای اقامتی در آستانه تعطیلات نوروزی می‌گوید: تمام اقامتگاه‌ها باید آمادگی لازم را برای پذیرش مسافران و زائران به لحاظ تمهیدات در رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند. اولویت اول ما در این زمینه واکسیناسیون کارکنان تاسیسات گردشگری بوده که هماهنگی‌های لازم با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برای جمع‌آوری آمار و اطلاعات در این زمینه صورت گرفته و بر تزریق نوبت سوم واکسن کارکنان تاکید خاص شده است.

وی می‌افزاید: در دو سال گذشته واحدهای اقامتی کارنامه خوبی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشتند و مورد خاص یا حادی گزارش نشده است؛ با این حال در بازدیدها از واحدهای گردشگری تحت پوشش اداره میراث فرهنگی با نظارت اداره بهداشت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌شود و از زائران و مهمانان هم تقاضا می‌شود پروتکل‌ها را رعایت کنند.

امیر سزاوار، رییس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی هم نوروز امسال را در حجم سفرهای نوروزی به مشهد نسبت به دو سال گذشته بهتر می‌داند و معتقد است با توجه به ضعیف‌بودن ویروس امیکرون و کاهش آمار مرگ‌ومیر نسبت به سویه‌های قبلی و از طرفی اینکه مردم پس از دوسال می‌دانند چگونه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به زندگی عادی برگردند، به نظر می‌رسد استقبال خوبی از سفرهای نوروزی صورت‌ گیرد.

 

واکسیناسیون کارکنان در اولویت واحدهای اقامتی

محمد نیکو، نایب رییس جامعه هتل آپارتمان‌داران خراسان رضوی درباره اقدامات این تشکل در نظارت بر واحدهای اقامتی حوزه خود می‌گوید: بر اساس تصمیمات این اتحادیه، تیمی متشکل از 20 بازرس از مدیران و بهره‌برداران این جامعه، از مجموع 303 واحد هتل آپارتمان خراسان رضوی که اکثر آنان در مشهد قرار دارند، قبل از تعطیلات نوروز بازدید خواهد کرد.

 به گفته نیکو، الزاماتی مانند تزریق 3 نوبت واکسیناسیون تمام بهره‌برداران، مالکان و کارکنان اقامتگاه‌ها، از اولویت برخوردار است و این اقدام تا چند روز آینده باید انجام گیرد.

وی تصریح می‌کند: در بازدید بازرسان هم بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، مواردی مانند استفاده از ماسک در بخش‌های مختلف اقامتگاه، ضدعفونی کردن کامل اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی پس از تخلیه مهمان و قبل از ورود مهمان جدید، همچنین، نصب دستگاه تهویه و کریدور در صورت مجهز بودن واحد اقامتی به رستوران، تاکید خواهد شد.

 

ساماندهی تمام ظرفیت‌های اقامتی در نوروز

اسکان میلیون‌ها زائر و مسافر در ایام نوروز در سالهای قبل از همه‌گیری کرونا از مهمترین دغدغه‌های مسئولان استانی بوده و امسال با توجه به تعطیلی بخشی از اقامتگاه‌ها در دو سال گذشته، موضوع اسکان زائران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گفته معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، سعی شده تا تمام ظرفیت‌های ممکن در مشهد برای اقامت، شناسایی و سازماندهی شوند و تا این لحظه مجموعه اماکن اقامتی در 3 دسته سازماندهی شده‌اند، در شرایط عادی، از ظرفیت هتل‌ها، هتل‌آپارتمان، مهمانپذیر و زائرسراها، در شرایط خاص از ظرفیت مدارس، حسینیه‌ها، خوابگاه‌های اداری و آموزشی و در شرایط بحرانی هم از ظرفیت‌ مساجد، سالن‌های ورزشی و سالن‌های مدیریت بحران استفاده خواهد شد.

 

113 هزار تخت رسمی در واحدهای اقامتی مشهد

خراسان رضوی با 119 هزار تخت رسمی و اقامتگاه‌های غیررسمی در سال‌های پیش از همه‌گیری کرونا حتی در دوران پیک مسافر مانند تعطیلات نوروزی، جوابگوی نیازهای اقامتی تمامی اقشار جامعه در هر سطحی بوده است؛ اما در دوسال گذشته و همه‌گیری کرونا با اعمال محدودیت‌های سفر، بسیاری از مراکز اقامتی رسمی چون هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب به تعطیلی کشیده شدند و واحدهایی هم که فعال بودند به اصطلاح با سیلی صورت خود را سرخ نگاه داشتند.

بیدخوری، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، با اشاره به وجود 119 هزار تخت رسمی در اقامتگاه‌های خراسان رضوی که حدود 113 هزار تخت آن مربوط به شهر مشهد است، عنوان می‌کند: واحدهای اقامتی رسمی استان دارای مجوز زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی شامل 251 هتل، 303 هتل آپارتمان، 187 مهمانپذیر و 136 اقامتگاه بومگردی هستند که با توجه به تعطیلی 50 هتل و 50 واحد مهمانپذیر و هتل آپارتمان، در جلساتی که با جوامع حرفه‌ای تشکل‌های گردشگری استان، برگزار شد تصمیماتی مبنی بر بازگشایی و بهره‌برداری از این واحدهای اقامتی اتخاذ شده است.

به گفته امیر سزاوار، رییس جامعه هتلداران حرفه‌ای خراسان رضوی، در نوروز 1399، کلیه هتل‌ها تعطیل شدند و ظرفیت اشغال صفر درصد بود در نوروز 1400 هم تنها 30 تا 40درصد ظرفیت هتل‌ها، اشغال بود.

سزاوار تصریح می‌کند: امسال هتل‌ها مانند سال‌های پیش از کرونا آمادگی پذیرش مهمان را دارند و تعدادی هم که تعطیل بودند فعالیت خود را از سرگرفته‌اند یا در حال بازگشایی‌اند و تا شب عید آماده پذیرش مسافر خواهند بود.

نایب رییس جامعه هتل آپارتمان‌داران هم از تعطیلی 98درصدی این واحدهای اقامتی از اواخر سال 1398 تا 1399 می‌گوید و می‌افزاید: در آن ایام تنها تعداد محدودی در این دوران به دلیل حفظ کارکنان خود فعالیت می‌کردند.

نیکو می‌گوید: از  سال 1400 به تدریج تعدادی از واحدها بازگشایی شدند؛ اما با کاهش درآمد و سایر مشکلات در ارتباط با افزایش سرسام‌آور هزینه حامل‌های انرژی مواجه هستند و 30درصد از واحدها هنوز بازگشایی نشده‌اند.

 

750 خانه مسافر دارای مجوز

سال‌هاست که خانه‌مسافرها به عنوان واحدهای اقامتی غیررسمی در مشهد به دلیل کم‌بودن هزینه اقامت و امکان تهیه غذا در آنها، با استقبال زائران و مسافران مواجه می‌شوند؛ البته اسکان در این خانه‌ها به دلیل غیر استاندارد بودن و نبود نظارت بر آنها خالی از خطر نبوده و اتفاقات ناگواری هم در برخی از آنها رخ داده است. به هرحال در سال‌های اخیر برای ساماندهی این واحدهای اقامتی، اقداماتی صورت گرفته تا خانه مسافرها بتوانند بر اساس ضوابط خاص و نظارت در واقع به صورت رسمی به فعالیت خود ادامه دهند.

به گفته بیدخوری، تاکنون تعداد 400 واحد خانه مسافر مجوز دریافت کردند و تا ایام نوروز برای حدود 350 واحد دیگر نیز مجوز پروانه بهره‌برداری صادر خواهد شد. از این واحدهای مجاز بازدیدها و نظارت‌های اولیه انجام شده و در ایام نوروز هم نظارت‌ها ادامه خواهد داشت.

وی تاکید می‌کند: به اداره نظارت بر اماکن عمومی اعلام شده تا از فعالیت واحدهای اقامتی بدون مجوز که شرایط اخذ مجوز از اداره میراث فرهنگی را ندارند، جلوگیری کنند.

 

تاکید بر رزرو محل اقامت پیش از سفر

تاکید مسوولان استانی برای زائرانی که قصد سفر به مشهد را دارند، این است که در فرصت پیش‌رو در واحدهای رسمی تقاضای اقامت و رزرو را انجام دهند و با خیال راحت سفر کنند تا در صورت ورود جمع کثیری از زائران، سردرگم نشوند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به مسافران و زائران توصیه می‌کند با توجه به اینکه پروانه بهره‌برداری و نرخنامه‌ها در واحدهای اقامتی رسمی نصب شده، زائران برای اقامت در این اقامتگاه‌ها حتما از نصب پروانه بهر‌ه‌برداری و نرخنامه مطمئن شوند؛ زیرا برخی از اقامتگاه‌ها خدمات استاندارد ندارند و بدون شناسنامه هستند.

 

افزایش 30 درصدی نرخنامه‌ها مربوط به شش ماهه دوم سال است

واحدهای اقامتی در ایام نوروز افزایش نرخ نخواهند داشت و معمولا در نیمه دوم سال افزایش نرخ صورت می‌گیرد. بیدخوری با بیان این نکته، تصریح می‌کند: از اول مهرماه سالجاری بر اساس دستورالعمل، 30درصد افزایش نرخ اعمال شده است و نرخنامه تمام اماکنی که در حال فعالیت هستند با امضای روسای تشکل‌های مربوطه و با هماهنگی اداره میراث فرهنگی صادر شده است. این نرخنامه مبنای فعالیت واحدهای اقامتی خواهد بود و دریافت رقمی بیش از آن، تخلف محسوب می‌شود و در این زمینه بازدیدها و نظارت‌ها با شدت و قوت اعمال خواهد شد.

 

تعطیلی 50درصد از آژانس‌های مسافرتی در ایام کرونا

اما در کنار هتل‌ها، سهم شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی هم از زیان‌های صنعت گردشگری در دوره کرونا چشمگیر بوده است؛ حال، این دفاتر هم امید دارند که بخشی از خسارت‌های وارد شده را در تعطیلات نوروزی پیش رو جبران کنند.

به گفته سعید ولی‌زاده، رییس اتحادیه دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی، این استان دارای 500 آژانس مسافرتی است که 350 واحد آن در مشهد قرار دارد.

ولی‌زاده از تعطیلی بیش از 50درصد دفاتر خدمات مسافرتی استان در دو سال گذشته، به دلیل رکود فروش می‌گوید و عنوان می‌کند: در ماه‌های اخیر 25درصد از واحدها در حال بازگشت به چرخه فعالیت هستند تا شاید نوروز متفاوتی را تجربه کنیم.

 

راه‌اندازی تورهای مبدأ تا مبدأ

ولی‌زاده بر امکان زیارت سهل و آسان برای تمام اقشار جامعه با هر سطح درآمد تاکید کرده و می‌گوید: با رایزنی با دستگاه‌های مختلف در تلاش هستیم تا با راه‌اندازی  تورهای از مبدا تا مبدا، زائران مشتاق از سراسر کشور با هر سطح درآمد بتوانند بدون مشکل اقامت و بلیط برای زیارت به مشهد سفر کنند.

به گفته وی در تورهای مبدا تا مبدا از ظرفیت اقامتگاه‌های مربوط به آستان قدس و هتل‌های یک ستاره و همچنین مهمانپذیرها برای اسکان زائران استفاده خواهد شد.

ولی‌زاده با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون کارکنان در دفاتر خدماتی می‌گوید: 15 تیم بازرسی از این انجمن با هماهنگی اداره میراث فرهنگی، برای بازرسی از میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تایید واکسیناسیون کارکنان، از دفاتر سطح شهر بازدید می‌کنند.

 

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۲۳ اسفند ۱۴۰۰, ۱۸:۱۵


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها