شرکت‌های دانش‌بنیان و تبدیل تهدیدها به فرصت

۲۸ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر : 2834
سید مهدی مدنی بجستانی، رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان خراسان رضوی/ شرکت‌های دانش‌بنیان همانند سایر بنگاه‌های اقتصادی در سال 1400 با مشکلات زیادی مواجه شدند و چالش‌های بسیاری را تجربه کرده و پشت سر گذاشتند. با توجه به تنوع شرکت‌های دانش‌بنیانی، برخی از این شرکت‌ها توانستند در حوزه کاری خود و بسته به نیازی که نسبت به محصولات آن‌ها وجود داشت، فروش و سود بیشتری داشته و این تهدید را به فرصت تبدیل کنند. اما اغلب کسب و کارها در سال 1400 با معضلات و مشکلات متعددی مواجه شدند و متاسفانه این فشارها همچنان ادامه دارد. امیدواریم که در سال 1401 اتفاقات خوبی روی دهد، هرچند که در حال حاضر دورنمای شفاف و امیدوارکننده‌ای در دسترس نیست؛ اما ما به قول‌ها و برنامه‌هایی که دولت سیزدهم ارائه کرده است، امیدواریم.

 

در سال 1400 علی رغم نیاز کشور، شرکت‌ها دچار محدودیت‌های زیادی در زمینه فروش شده و به واسطه تغییرات نرخ ارز در تامین مواد اولیه خود با مشکلاتی مواجه شدند. به طور کلی، مسائلی که در این سال رخ داد آن را به یک سال غیرقابل قبول برای بنگاه‌های اقتصادی و به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل کرد.

چشم‌انداز سال آینده نیز وابسته به شرایطی است  که به وجود می‌آید؛ مواردی همچون برقراری ثبات، تعامل با دنیا در جهت تقویت تکنولوژی و توسعه تولید و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت گسترش و پیشرفت، از جمله مسائل مورد نیاز در این حوزه است که امیدواریم در سال 1401 بهبود یابد. با با توجه به تاکید خاص مقام معظم رهبری به حوزه دانش‌بنیانی، امید است شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم و دولتمردان نیز  توجه لازم به این بخش را داشته باشند.

تغییرات حقوق و مزایای پرسنل بدون هیچ مبنای کارشناسی از دیگر مسائلی است که در سال آینده با آن مواجه خواهیم بود. البته نیروی انسانی شرکت بسیار ارزشمند است اما بخش خصوصی باید این موضوع را مدیریت کند و براساس جبران خدمتی که در نظر می‌گیرد، مسائل مالی منابع انسانی خود را تامین کند. توجه به اینکه نیز ضروری است که تغییر زیاد در حداقل دستمزد، هیچ کمکی به کارگران و کارمندان بخش خصوصی نمی‌کند و تنها انتظارات تورمی را به شدت بالا می‌برد. لازم به تاکید است که حتی همین افزایش حدود 60 درصدی نیز پاسخگوی نیازهای زندگی کارمندان و کارگران نیست اما تاثیرات منفی روانی آن نه تنها شرایط را بهبود نمی‌بخشد، بلکه آن را دشوارتر می‌کند. امیدواریم که از این قبیل اقدامات در سال آینده کمتر رخ دهد و تصمیماتی که اتخاذ می‌شود همراه با مشورت با بخش خصوصی باشد.

دنیای اقتصاد خراسان آخرین ویرایش : ۲۸ اسفند ۱۴۰۰, ۱۵:۳۳


نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها