صفحه نخست - گزارش
  • دنیای اقتصاد، مشهد، زهره کهندل- انتخابات هئیت رئیسه اتاق ایران در این دوره با حواشی زیادی همراه بود اما برای خراسانی ها که در طول قریب به دو دوره گذشته ریاست اتاق ایران را به واسطه حضور غلامحسین شافعی یدک می‌کشیدند، اهمیت دیگری هم داشت. اما علی رغم شایستگی های نماینده معرفی شده از سوی اتاق بازرگانی خراسان رضوی، در نهایت آنچه از صندوق رای بیرون آمد نشان داد که اتاق مشهد دیگر نماینده ای در جمع اعضای هیات رئیسه اتاق ایران ندارد. اتفاقی که باید دید اساسا چقدر در نظر اعضای هیات نمایندگان خراسان مهم ارزیابی می‌شده است.

  • پس از سه دوره ریاست غلامحسین شافعی بر اتاق بازرگانی خراسان رضوی، حالا و تا چند ساعت دیگر، فرد جدیدی بر کرسی ریاست این نهاد می نشیند. شافعی علاوه بر ریاست دوازده ساله بر اتاق خراسان رضوی، حدود هفت سال هم سکان مدیریت اتاق ایران را بر عهده داشت که به باور بسیاری، افتخار و فرصت مغتنمی برای خراسان رضوی بود. اما ...

  • دنیای اقتصاد- قیمت مسکن در مشهد از ابتدای سال 1400 تا پایان بهمن ماه رقمی معادل 11 درصد افزایش پیدا کرده که در مقایسه با روند رشد قیمت­ها در سال گذشته بیانگر یک تغییر بزرگ در بازار ملک این کلان شهر است؛ ترمز تورم ملکی.

  • دنیای اقتصاد- در هشتمین آیین پاسداشت روز ملی مهندسی که با محوریت «آسیب‌شناسی اجتماعی مهندسی در ایران» در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، استادان و فعالان حوزه اقتصاد و جامعه‌شناسی، به بیان دیدگاه‌های خود در موضوع مهندسی در ایران، وضعیت آن و آسیب‌هایی که به این حوزه وارد شده پرداختند.

  • دنیای اقتصاد، بهناز رحیمیان- گردشگری یکی از آسیب‌پذیرترین صنایع جهان در بیش از دو سال از آغاز پاندمی کرونا بوده و قطعا حرفه هتلداری، رکن اساسی صنعت گردشگری بیشترین خسارات ناشی از این بیماری را در تمام دنیا، تجربه کرده است. مشهد با وجود حرم رضوی به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری مذهبی ایرانیان و شیعیان جهان هم از آسیب‌های طوفان کرونا در این سال‌ها بی‌نصیب نبوده و خسارت بیش از 2500میلیارد تومانی به هتلداران این شهر، بسیاری از هتل‌ها را به تعطیلی و آستانه ورشکستگی کشاند. حالا در آستانه سومین نوروز کرونایی، با ایجاد مصونیت نسبی با واکسیناسیون درصد زیادی از جامعه و همچنین تصمیم‌گیری‌ها از سوی ستادهای ملی و استانی کرونا، محدودیت‌‌های سفرها کاهش یافته و امید این می‌رود در تعطیلات نوروزی 1401، رونق دوباره به هتل‌ها و دیگر مراکز اقامتی مشهد برگردد.

  • دنیای اقتصاد- موضوع معطلی کامیون‌ها در مرز دوغارون هر بار به بهانه‌ای اتفاق می‌افتد؛ یک‌بار به خاطر تغییر ساعات کاری در مرز، بار دیگر به دلیل تعطیلات، یک‌بار به خاطر آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه و بار دیگر به خاطر نبود تجهیزات لازم در طرف افغانستان و... .

  • دنیای اقتصاد، زهرا رضایی- کمتر از یک ماه پیش استاندار خراسان رضوی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی این استان، آغاز به کار «قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی» این خطه را کلید زد.

  • تحولات جدید بازار مسکن در مرکز استان خراسان رضوی حاکی از دست‌ کم دو تغییر کاملا محسوس در این بازار است؛ ترک بر قیمت آپارتمان و خروج سرمایه‌ گذار ملکی.

  • دنیای اقتصاد، انسیه سروش- وقتی وارد مشهد می‌شوید و برای زیارت به حرم رضوی می‌روید، بدون شک اولین نکته‌ای که توجه‌تان را جلب می‌کند، حضور افرادی با پلاکاردهای در دست با مضمون «منزل، اتاق، اسکان» است. هر کدام از این افراد، نمایانگر وجود یک مرکز اقامتی غیررسمی و بدون نظارت است. خانه‌مسافرهایی که با امتیاز آب، برق و گاز مسکونی فعالیت می‌کنند، مالیاتی نمی‌پردازند و به دلیل نبود نظارت بر فعالیت‌شان تمایلی به رسمی شدن ندارند. طبیعتا این واحدها با قیمت کمتری محل اقامتی مذکور را در اختیار مسافران و زائران قرار می‌دهند.

  • دنیای اقتصاد، زهرا رضایی- درباره حذف ارز ترجیحی یا همان دلار 4200 تومانی که بسیاری آن را نوعی رانت می‌دانند؛ الزاماتی از سوی کارشناسان و فعالان اقتصادی مطرح است. بسیاری از کارشناسان معتقدند حذف ارز 4200 تومانی موجب رقابتی‌تر شدن فضای اقتصاد کشور می‌شود و از طرفی بر این تاکید دارند که وضعیت مردم در سیاست‌گذاری در این زمینه نادیده گرفته نشود.

نظر سنجی دنیای اقتصاد

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها